Според теб, какво означава "мъжката дума" в света на професионалния футбол?
Има много примери за "мъжка дума". Аз съм преживял прехода между две различни политически епохи — преди и след промените от 90-те години Когато излязох в чужбина, опитах друг начин на живот и мога да кажа, че преди 90-те години "мъжката дума" тежеше много повече отколкото след това. Това се дължи на динамиката на живота и промените в обществото. В моята младост, когато се женехме и ако някой казваше, че подписва предбрачен договор с партньора си, му се смеехме. На запад вече няма сватби без предбрачни договори. Това е част от модерното време. И въпреки това, думата на един мъж трябва да тежи и когато той каже нещо, да означава точно това, което е казал, независимо дали преди това е помислил за последиците. Аз съм така — когато кажа нещо, си изпълнявам обещанието и държа на думата си.
В чужбина всеки отбор вече има психолог, тук не е толкова разпространено. Готови ли са спортистите да говорят свободно за емоциите си?
В България, когато чуеш думата "психолог", често се асоциира с доктор, който ще те изкара болен и ще те вкара в лудницата. Така мисли по-голямата част от обществото. В професионалния футбол обаче, менталният треньор и психологът са много важни, стига да са налични и да са способни. Малко са отборите, които работят с психолози. За съжаление, ние сме светлинни години назад спрямо начина на работа, който се прилага в силно развитите европейски футболни държави. Ето защо българският футбол тъпче на едно място от последните 20 години. Това е свързано с липса на средства, с разбирания, със съмишленици и най-вече зависи от държавата. Когато държавата реши да оправи футбола, ще можем отново да се радваме на успехите, които сме имали преди. Това е болезнена тема за мен.
Какъв е твоят подход към личното и професионално развитие?
Напоследък е модерно да се медитира, да се четат книги за личностно развитие.
Аз съм пробвал и всичко това. Моята бивша съпруга има пилатес център в Германия. Бил съм там, правил съм и йога. Всички тези модерни неща, които идват в България, съм ги опитвал и са хубави, но всеки трябва да избере това, което му допада и е добро за него. Аз имам хобита като изкуство, голф и тенис, които ми помагат да се чувствам добре и ме зареждат с енергия.
Като спомена голф, къде се изисква повече психическа издръжливост - в голфа или във футбола?
И в двата спорта е задължително да си психически устойчив, за да постигаш високи резултати. Всеки спорт е така. Голфът допреди няколко години можеше да се играе и от хора, които не са физически толкова здрави, но сега и при него тренировъчният процес стана професионален. Голфърите вече са атлети, а не просто хора, които умеят да играят. Всичко се свежда до съчетание от физика, техника и ментална нагласа — три важни компонента за професионален успех.
За теб голфът спорт или игра е? И защо?
За професионалния спортист, спортът винаги превъзхожда идеята за игра - стимулът за съревнование е неразделна част от духа му. Дори когато играя голф с приятели за удоволствие, присъства елемент на надпревара, понякога дори залога е бира или вечеря. Обаче, при нас, обикновено този, който победи, черпи.
Цялото това изживяване е различно от професионалния спорт и ни позволява да се забавляваме с нашите хобита и да се отпуснем.
Как смяташ, че жените могат да подкрепят мъжете в техния живот, особено по отношение на здравето? Защото знаем, че жените обикновено обръщат повече внимание на своето здраве и могат да вдъхновят и насърчават своите партньори да правят същото.
Аз не правя разлика между мъже и жени. Ние сме хора и всички сме различни — някои се грижат за здравето си, други - не, независимо от пола. Когато единият партньор е по-активен, а другият не е, активният трябва да мотивира и вдъхнови другия да последва примера му.
Каква е твоята философия като спортист и как тя се е променила през годините?
Винаги съм се стремял да побеждавам. С тази нагласа съм отраснал. Въпреки това, винаги съм уважавал противниците, които са ме побеждавали. Човек трябва да умее, както да побеждава, така и да приема пораженията. Дори когато бях на върха, не съм се чувствал различен, от това, когато не съм бил успешен. Стремял съм се да раста като човек не само в спорта, но и в живота.
Тайгър Уудс казва, че постиженията на голф игрището нямат значение, а благоприличието и честността са това, което има значение. Така ли е според теб?
Голфът е джентълменски спорт и трябва да уважаваме успехите на колегите. Всеки спорт е зареден с желанието за победа и в този стремеж към успех понякога се допускат грешки, които са в противоречие с честността и благоприличието.
Какво съветваш младите спортисти по отношение на тяхното физическо и емоционално здраве?
На младите спортисти бих казал да работят усилено, да са концентрирани и амбицирани за целите, които искат да постигнат. Трябва да намерят правилния път. Младият човек трябва да слуша съветите на родителите и треньорите си. В динамичния ни свят понякога младите хора могат да се заблудят. Ако не са обградени с подходящи хора, които могат да ги подкрепят, може да не им е лесно. Нашето поколение, което стана четвърто на световно първенство, нямаше тези проблеми. Сега за две минути всичко излиза в медиите и всеки вижда всичко. В социалните мрежи хората често изразяват своя гняв към известните личности. Младите трябва да са стабилни, да стоят здраво на краката си и да знаят, че зад всеки ъгъл може да ги чака трудност и да са готови да се справят с нея.
Ти беше част от благотворителния мач на Стилиян Петров. Какво те мотивира да се включиш и каква е ролята на съотборниците?
Аз съм посланик на SOS детски селища в България вече 30 години. Това е на сърцето ми — децата без родители. Свидетел съм на поколение деца, които вече пораснаха и имат свои семейства и съм изключително доволен от тях. Помагането винаги е било част от живота ми. Винаги съм се опитвал да помагам и да давам на хората, които имат нужда, по всякакъв начин и да служа за добър пример. Животът е сложен и ако ние хората не си помагаме, ще ни бъде трудно.
Случвало ли се е и друг път в кариерата ти да окажеш подкрепа на приятел/съотборник?
В България се цени финансовата помощ, а тя не е единствената възможност. Всеки може да помага — със съвет или по какъвто и да е друг начин. Когато човек има възможност, е добре да помага всеки ден.