Доц. д-р Желязко Арабаджиев е началник на Отделение по Медицинска онкология и председател на Българско научно дружество по имуно-онкология. Автор и съавтор на повече от 50 публикации в национални и международни специализирани научни списания, участвал е в издаването на ръководства, учебни книги, монографии и учебници в областта на лечение на рак. Като специалист работи последователно в Клиника по Медицинска онкология на болница „Сити Клиник Онкологичен център“- София и Отделение по Медицинска онкология в болница Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, а през 2019 г. с конкурс е избран и за началник на същото отделение. Член е на български, европейски и американски научни дружества по онкология. Многократно попада в класацията на в. “24 часа” - „Лекари, на които вярваме“.
Доц. д-р Желязко Арабаджиев: Превенцията е дейност, която трябва да се насърчава

Говорят ли открито мъжете за емоционалното си и физическо здраве?
Разговорите за емоционални или физически страдания винаги са трудни, независимо от пола. Като мъж, от първо лице, мога да отговоря, че дори и за мен като лекар, притесненията да говоря за личните си здравословни проблеми винаги са били предизвикателство. Мога да заявя, обаче, че ние лекарите сме обучени, а и сме развили уменията да предразполагаме нашите пациенти и техните близки лесно да споделят с нас оплакванията си. Мъжете с простатен карцином са много по-чувствителни от останалите пациенти, поради факта, че се чувстват основно застрашени за собствената си мъжественост и сексуален живот.
Начинът ни на живот ли е основният фактор при заболяванията?
Съвременният начин на живот носи значително повече рискове, свързани с индустриалния напредък на човечеството. Вредата, която ни нанася средата, продължаващите високи нива на тютюнопушене и консумацията на алкохол, стресът и др. могат да бъдат посочени като причина за нарастване на онкологичните заболявания. В този смисъл препоръчително е да се полагат усилия тези фактори да бъдат минимализирани. Разбира се, не трябва да забравяме и генетиката, и епигенетиката, които оказват не по-малко въздействие върху заболеваемостта, в това число и на простатния карцином.
Превенцията спасява ли животи?
Животът е философско понятие. Неговото начало и край също не могат твърде лесно да бъдат конституирани. Но за да осигурим по-висок шанс за дълголетие, трябва да познаваме рисковите фактори за възникване на т. нар. социалнозначими заболявания (най-честа причина за смърт при хората). В този смисъл, да, превенцията е дейност, която трябва да се насърчава и да има агитация за нея.

Стресът и напрежението неизменна част от работата ли са?
Да. Заявявам го от първо лице. Съвремието изисква непрекъснато самодоказване, което пък налага огромни усилия. Непрекъснато искаме да постигаме все по-високи цели в работата и живота си. Концентрацията на населението в големите градове е причина за стрес от ежедневните затруднения, с които се сблъскват хората. Донякъде и от голямата конкуренция в почти всяко едно отношение. Стресът е невидим убиец, но неговите прояви трябва да бъдат разпознати и превантирани навреме. Добрият баланс между работа и личен живот, редовният, но умерен спорт, и развлеченията в свободното време, биха могли да помогнат в тази посока.
Темата за мъжкото здраве табу ли е?

Не бих казал, че е табу. Особенно в ерата на дигиталните технологии. Сега „най-добрият лекар” е интернет, а там, както знаем, няма табута и забрани. Въпреки тази шега, можем да заявим, че съвременният мъж е отворен към дискусии и обсъждане на здравословното си състояние с компетентни лекари и специалисти.
Какво е ракът на простата?
Злокачествено заболяване на тъканта на жлезата, свързано с неконтрулируемо разрастване на несъвършени клетки, напомнящи нормалните клетки на жлезата, както и метастазирането на тези клетки по кръвен път, или по-рядко лимфен, до други области и системи в тялото.
А вас от какво ви е страх?
От нормални неща. Едно от тях, например, е пътуване със самолет.
Какво сте научили от баща си за това какъв трябва да бъде един мъж?
Честен, силен и последователен.
Как бихте описали най-добрия си приятел?
Като мен, но по-безстрашен и импулсивен.
Повече медицинска информация за рака на простата от специалистите на Acibadem City Clinic УМБАЛ Токуда можете да намерите тук